Reportáže
Black Stars – FC Santos 6:5 (2. 9. 2018)

Black Stars začaly letní přípravu pěkně zostra, a to hned prvním soutěžním podzimním mistrákem. Výhodou tohoto přístupu je, že se v rámci jinak předcházející několikatýdenní přípravy nikdo nezraní na tréninku či v přípravném zápase. Každý černobílý borec, má-li zrovna čas a je-li v sedmdesátikilometrovém dosahu hřiště, je tak k dispozici do soutěže, kde se počítá každá použitelná noha, a v případě gólmanů i ruka.
Na úvodu utkání bylo znát, že se jedná o první podzimní soutěžní klání obou mužstev. Oba dva týmy se opatrně oťukávaly. Nikdo nechtěl hned zkraje sezóny ztrácet body a kazit si víkend. Z vyrovnané hry se přeci jen za několik málo minut urodila první branka, kterou inkasoval Izy – 0:1. To do řad černých hvězd vneslo trochu nervozity a drobný hec Ivoše kibicujícího ze střídačky značně rozparádil makajícího Filipa. A tak Filip vrací hned několik expresivních výrazů směrem ke střídačce. Naštěstí si oba borci vše rychle vysvětlili a tato drobná šarvátka neskončila půtkou ve vlastních řadách. FC Santos se úvodní brankou a drobným excesem v řadách Black Stars zřejmě namlsal a začal až neuváženě riskovat. Rozehrávku rohového kopu Santos směřujícího na brankáře stepujícího na středu hřiště vystihl Mačus, srovnal si nezbedný míč pod svou kontrolu a trefou přes dvě třetiny hřiště srovnal na 1:1! Zanedlouho se svou trochou do mlýna přispěchal Filip. Mačus mu na středu hřiště odblokoval protihráče, kutálející se meruna přicestovala k Filipovi a ten ji z první (možná druhé až třetí) poslal z vlastní půlky do soupeřovy sítě. Skóre se otáčí – 2:1! Trpělivě a zkušeně hrající černé hvězdy sice nejdříve inkasují na 2:2, ale vzápětí přidávají třetí zářez, když matador Moris nachází ještě většího matadora Martina Tyla a ten s mixem ekvilibristiky a štěstí nechává protančit míč za soupeřova záda – 3:2! Do druhého poločasu vstupují Black Stars mírně uspokojení průběžným stavem a hlavně hodně vyčerpaní úmorným vedrem. Individuální část letní přípravy ale zdá se nepodcenil Karlos a díky své píli a bojovnosti zvyšuje na 4:2! FC Santos na tento stav ještě zvládají odpovědět snížením na 4:3, ale pak přebírají otěže opět Black Stars. Dvakrát se v krátkém časovém intervalu prosazují jeho hráči z levé strany hřiště, když gólmana soupeře překonává Ivoš a o chvíli na to výstavní pumelicí Moris – 6:3! Pohodový náskok a jen pár minut do konce, co víc si přát. Jenže Black Stars nejsou žádní nudní panáčci a zápas si chtějí do poslední minuty užít. První krok k oživení závěru utkání učinil Mačus. Po celém létě, kdy fotbalový míč viděl zřejmě jen v televizi, se tento player pouští do kličkování na středu hřiště v těsném dosahu své branky. Soupeř jej zdvojuje, obírá o balón, který už nestíhá uzmout ani Martin Tyl, a Izy inkasuje – 6:4. Mačus tak po právu dostává vyhubováno od Martina Tyla. Za několik minut Martin názorně ukazuje Mačusovi, jaká to je hloupost kličkovat jako poslední hráč, přichází o míč na útočné půli hřiště a dvojice útočících hráčů FC Santos překonává bezmocného Izyho v brance – 6:5. Tím se prostor pro ledabylou hru ze strany BS vyčerpal. Černé hvězdy jsou ale vyspělý tým, znovu nachází do závěrečných sekund koncentraci a disciplínu a zaslouženě si připisují výhru za výsledek 6:5.
Black Stars – FC Santos 6:5 (3:2)
Branky: Jan Mačí, F. Hladík, Tyl, K. Mareček, Říha, Morávek